מהם חיידקי E-Coli

טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן !

חיידקי E-Coli
חיידקי E-Coli

חיידקי E-Coli (בעברית הם נקראים אשרישיה קולי או אשריכיה קולי) הם חיידקים שחיים בחלק התחתון של מערכת העיכול באדם ובין היתר אחראים על פעולת העיכול התקינה. ישנם זנים רבים של חיידקי E-Coli כשחלק מהזנים מופו לחלוטין מבחינה גנטית.

החיידקים חיים עם בני האדם בסימביוזה מושלמת. המשמעות היא שהחיידקים מקבלים מזון והגנה ונהנים מטמפרטורה אידיאלית של שלושים ושבע מעלות צלזיוס ובתמורה מתחרים עם חיידקים שונים שעלולים לחולל מחלות באדם. כמו כן כפי שציינו, החיידקים מעכלים רכיבים מסוימים על ידי הפרשת אנזימים מיוחדים שהאדם לא מפריש ובכך מעכלים מספר חומרי מזון שהאדם לא מסוגל לעכל בכוחות עצמו.

הקשר בין חיידקי E-Coli ודלקת בדרכי השתן

ברוב המוחלט של הדלקות בדרכי השתן ההידבקות במחלה היא תוצאה של חדירת חיידקי מעיים לדרכי השתן כשבין שבעים וחמישה לתשעים אחוז מהמקרים סוג החיידקים הוא E-Coli.

למרות שהנוכחות של החיידקים המסוימים האלה במעיים של האדם נחשבת לבטוחה ואף לנחוצה לקיום האנושי, הרי שברגע שהחיידקים עוברים לאזור אחר בגוף ומשגשגים בו, הדבר עלול להוביל לזיהום.

כך למשל במידה ונוצר קרע במערכת העיכול והחיידקים חודרים לחלל הבטן עלול להיווצר זיהום שנקרא פריטוניטיס שעלול להסתיים במוות. מעבר לכך, ישנם שישה זנים מסוימים של E-Coli שנחשבים למסוכנים ביותר ועלולים לגרום להרעלה.

במידה והחיידקים חודרים לדרכי השתן הם עלולים לגרום לזיהום שיבוא לידי ביטוי במגוון תסמינים שיכולים להיות למשל כאב בעת הטלת שתן, חום גבוה, כאבים בבטן התחתונה, הופעת דם בשתן, תחושה של צורך דחוף להתרוקן גם כשהשלפוחית לא מלאה, הטלת שתן באופן תדיר ועוד.

כיצד יכולים החיידקים לחדור ממערכת העיכול לדרכי השתן?

ישנן דרכים רבות בהן החיידקים יכולים לעבור ממערכת העיכול לדרכי השתן להלן:

  • ניגוב הישבן – במידה וניגוב הישבן מתבצע מכיוון פי הטבעת לכיוון הנרתיק, ישנו סיכון שחיידקי המעי שנמצאים בריכוז גבוה מאוד בצואה יגיעו לפתח השופכה ומשם יעשו את דרכם במעלה דרכי השתן. אי לכך על מנת להקטין את הסיכון לחלות בדלקת השתן מומלץ לנגב את הישבן מכיוון הנרתיק לכיוון פי הטבעת ולא בכיוון ההפוך.
  • קיום יחסי מין – בזמן המגע המיני עלולה להתרחש העברה של חיידקי E-Coli מאזור פי הטבעת וחיץ הנקבים לאזור פתח השופכה. זו הסיבה בגינה ישנה המלצה לנשים להטיל שתן לאחר קיום יחסי מין על מנת לשטוף את החיידקים שחדרו לדרכי השתן. מן הסתם קיום של יחסי מין וגינליים ישירות לאחר קיום של יחסי מין אנאליים מעלה את הסיכון לחלות במחלה באופן משמעותי.
  • מבנה אנטומי – בקרב נשים או תינוקות ופעוטות ממין נקבה כמו גם בילדות שפתח השופכה שלהן סמוך מאוד לפי הטבעת, קיים סיכון מוגבר לחלות בדלקת בדרכי השתן.
  • נטייה גנטית – אחד מגורמי הסיכון לחלות בדלקת השתן שנמצא במחקר אינטנסיבי ביותר בשנים האחרונות קשור למרכיבים גנטיים מסוימים שתורמים לכך שחיידקי ה- E-Coli יקשרו בצורה חזקה לתאי האפיתל בדרכי השתן ושיגרמו גם לנוכחות עיקשת של חיידקים אלו בנרתיק.

האם בכל מקרה חדירת חיידקים מסוג זה תבוא לידי ביטוי בדלקת?

חשוב להבין כי אין די בחדירת החיידקים לדרכי השתן כדי להביא להתפרצות של המחלה כיוון שכדי שהמחלה תופיע, החיידקים צריכים לשגשג ולהתרבות.

אי לכך, ככל שהתנאים יהיו קשים יותר עבור החיידקים, כך הסיכוי שיתרבו יהיה נמוך יותר. זו הסיבה בגינה ישנה המלצה לנשים שסובלות מהמחלה בתדירות גבוהה יחסית לשתות מיץ חמוציות או לצרוך כדורים מסוימים שמעלים את רמת החומציות של השתן כיוון ככל שהשתן חומצי יותר, כך התנאים לשגשוג של חיידקי ה- E-Coli פחות אידיאליים.

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3972332
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!