טיפול ביתי בדלקת בשתן

טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן !

דלקת בשתן טיפול ביתי
דלקת בשתן טיפול ביתי

דלקת בשתן היא מחלה שנגרמת בשל חדירה של חיידקים לדרכי השתן. בשל הסמיכות של פתח השופכה והנרתיק לפי הטבעת בנשים היא מופיעה בקרב אוכלוסייה זו בשכיחות גבוהה יותר מאשר בקרב האוכלוסייה הגברית אך גם גברים רבים סובלים מהמחלה.

עם זאת, כפי שציינו, היא מופיעה בשכיחות גבוהה פי 5 בנשים מאשר בגברים ובקרב האוכלוסייה הצעירה היא מופיעה בשכיחות גבוהה יותר פי 3-5 בקרב ילדות מאשר בקרב ילדים.

מה היא שיטת הטיפול הקונבנציונאלית בדלקת בשתן?

שיטת הטיפול הקונבנציונאלית מתבססת על מיגור אוכלוסיית החיידקים שמקננת בדרכי השתן פשוט על ידי מתן אנטיביוטיקה. כמו כן הטיפול הקונבנציונאלי יכול לכלול שימוש במשככי כאבים מסוימים, בתרופות להורדת החום וכן מתן של תרופות שמיועדות להביא להקלה בחומרת התסמינים האופייניים למחלה באופן ספציפי כמו למשל תחושת הצריבה בעת הטלת השתן.

כמו כן ישנן "תרופות סבתא" רבות שעל אף שלא הוכחו כיעילות מבחינה מדעית, עדיין חולים רבים עושים בהן שימוש ואף מדווחים על הקלה משמעותית במידת החומרה של התסמינים הנלווים למחלה. במאמר זה ריכזנו עבורכם את השיטות הביתיות הפופולאריות ביותר לטיפול בדלקת בשתן.

צריכת מרובה של מים

אחת מתרופות הסבתא הידועות כוללת הנחיות לשתיית מים מוגברת. ההיגיון העומד מאחורי הטיפול הנ"ל אומר שככל שהשתן המיוצר יהיה רב יותר, כך יקשה על החיידקים לשגשג בדרכי השתן. על פניו יש בכך הרבה מן האמת כיוון שכיום ידוע כי אנשים שנוטים להתאפק ולהטיל שתן לעתים רחוקות יותר, נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלה יחסית לאנשים שלא מתאפקים.

צריכת מיץ חמוציות

אחת ההמלצות הפופולאריות היא צריכה של מיץ חמוציות במהלך המחלה ואפילו כטיפול מונע עבור נשים שסובלות מהמחלה באופן כרוני. גם כאן יש מן ההיגיון כיוון שהחמוציות גורמות לירידה של ה- PH של השתן, כלומר הופכות אותו לחומצי יותר. ככל שהשתן יותר חומצי, כך יותר קשה לחיידקים לשגשג בדרכי השתן. היגיון זה עומד מאחורי לא מעט תכשירים טבעיים שמכילים תמציות של חמוציות או של חומרים חומציים אחרים.

גם כאן, אמנם אין הוכחות לכך שצריכת מיץ חמוציות עוזרת להקלה בתסמינים אך נשים רבות מדווחות על כך שצריכת מיץ חמוציות סייעה להן ליהנות מהקלה בחומרת התסמינים, מקיצור משך המחלה, מתדירות הידבקות נמוכה יותר (בקרב נשים שסובלות מהמחלה באופן כרוני) ועוד. בכל מקרה, אין כל רע בצריכת מיץ חמוציות באופן כללי.

תמצית זרעי אשכוליות, האנטיביוטיקה הטבעית

אחת מהתרופות האלטרנטיביות שהולכת ותופסת תאוצה רצינית בימים אלה היא תמצית של זרעי אשכוליות (GSE). ההנחיות הן לצרוך כוס מים שלתוכה טופטפו עשר עד חמש עשרה טיפות של התמצית, שלוש פעמים מדי יום עד להחלמה. את התמצית ניתן להשיג ברוב חנויות הטבע בישראל.

צריכת תה פטרוזיליה

חולים רבים מדווחים על הקלה כמעט מידית בחומרת התסמינים לאחר צריכה של כוס עם תה פטרוזיליה. כל שיש לעשות הוא להרתיח מים עם צרור פטרוזיליה (עדיפה פטרוזיליה אורגנית) בסיר, להמשיך לבשל את הפטרוזיליה על אש נמוכה במשך כמה דקות, להסיר מהאש, להניח למים להתקרר ולשתות לרוויה.

פמינוז

תרופה נוספת ממשפחת התרופות האלטרנטיביות שצוברת פופולאריות של ממש בשנים האחרונות היא פמינוז. מדובר על תרופה שמכילה חד סוכר שדומה מאוד במבנה המולקולרי שלו לגלוקוז. לפי היצרנים הסוכר המיוחד הזה הוא בעל אפיניות גבוהה מאוד לחיידקים שמקננים בדרכי השתן. המשמעות היא שהחיידקים מעדיפים להיצמד אליו מאשר לדרכי השתן ולאחר ההיצמדות הם פשוט מופרשים בשתן.

לסיכום

הרוב המוחלט של הטיפולים הביתיים לדלקת בשתן לא נחשבים מסוכנים. עם זאת, בכל מקרה אל לסובלים מהמחלה לוותר כליל על הטיפול הקונבנציונאלי במחלה. ההמלצה היא להתייחס לטיפולים האלו כאל טיפולים משלימים ובכל מקרה ליידע את הרופא המטפל אודות קיום הטיפול על מנת שלא ליצור אינטראקציה בין תרופתית עם התרופות הקונבנציונאליות.

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3972332
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!