תפקיד הנפרולוג

טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן !

נפרולוג
נפרולוג

דלקת בדרכי השתן היא מחלה שמופיעה בשכיחות גבוהה פי חמש בנשים מאשר בגברים ובשכיחות גבוהה פי שלוש בילדות מאשר בילדים.

בילדות היא מופיעה בשכיחות של שלושה עד חמישה אחוז וחמישים אחוז עד שמונים אחוז מהנשים יסבלו ממנה לפחות פעם אחת. כמו כן 66% מהילדות שסבלו ממנה פעם אחת יסבלו ממנה פעם נוספת תוך שנה וחצי ובין עשרים לשלושים אחוז מהנשים שסבלו ממנה פעם אחת יחזרו לסבול ממנה עוד פעם אחת נוספת לפחות.

התסמינים של דלקת בדרכי השתן

התסמינים של דלקת בדרכי השתן מגוונים ביותר ולא תמיד כל התסמינים כולם יופיעו בחולה. כמו כן מידת החומרה של התסמינים משתנה מאוד בין החולים.

ההתבטאות הסימפטומטית של דלקת בדרכי השתן משתנה בהתאם למידת החומרה של הדלקת, למיקום שלה, לגורם החיידקי שהביא להיווצרות שלה, למבנה האנטומי של החולה ועוד.

על מגוון התסמינים הרחב ניתן למנות את התסמינים הבאים: חום גבוה, כאבים באזור האגן, המותן, הגב או הבטן התחתונה, תחושה של צורך להתרוקן באופן דחוף שאינה קשורה למידת המלאות של שלפוחית השתן, תחושה של כאבים או צריבה בזמן הטלת שתן ועוד.

רופא נפרולוג ודלקת בדרכי השתן

באופן עקרוני לא תמיד ישנו צורך לערב נפרולוג במקרים בהם התגלתה המחלה שכן ישנם מקרים בהם די בטיפול של אורולוג כדי להביא מזור לכאבים של החולים.

דלקת בדרכי השתן היא הגדרה כוללת למספר מחלות שנבדלות ביניהן בהתאם למיקום של הדלקת במערכת השתן.

פיילונפריטיס היא מחלה שבה הדלקת מערבת את הכליה ואילו ציסטיטיס היא מחלה שבה הדלקת פוגעת אך ורק בשלפוחית השתן ובדרכי השתן התחתונות.

אי לכך, המעורבות של הרופא הנפרולוג נדרשת בעיקר במצבים בהם הזיהום התפשט לכליות. במצבים בהם הזיהום הכלייתי משמעותי, התסמינים יכללו חום גבוה, הקאות, בחילות וכאבים באזור הגב או המותן.

למעשה הופעת החום היא התסמין המרכזי שמבדיל בין דלקת של שלפוחית השתן לבין דלקת של הכליות. במקרים מסוימים התסמינים של פיילונפריטיס לא יכללו את התסמינים הקלאסיים של המחלה מה שיגרום לקושי באבחון שלה.

סיבוכים של פיילונפריטיס

בקרב חולים שסובלים מאבנים בדרכי השתן עלול להיווצר מצב שנקרא פיילונפריטיס קסנטוגרנולמטוטי. במצב זה מתרחש הרס מוגלתי של הכליה. במידה ואכן סיבוך זה מתרחש ייתכן כי יתעורר הצורך להסיר את הכליה בהליך כירורגי שמבוצע על ידי נפרולוג כמובן.

כמו כן במידה והחולים בדלקת סובלים בנוסף גם ממחלת הסוכרת, הרי שעלול להיווצר מצב מסוכן שנקרא Emphysematous pyelonephritis שבו מתחיל להיווצר גז מסוים ברקמת הכליה וכן ברקמות הסמוכות לכליה.

במקרים מסוימים אף עלול להיווצר אבצס בכליה או ברקמות הסמוכות לה. ישנו טעם לחשוש מפני מצב זה במקרים בהם החיידקים בשתן ממשיכים לשגשג למרות שניתן טיפול אנטיביוטי.

בדיקת הדמיה של דרכי השתן

ייתכן ובמקרים מסוימים הנפרולוג ימליץ על ביצוע של בדיקות דימות רפואיות של דרכי השתן. מדובר על בדיקות שלא מיועדות לאבחון של מצבי דלקת אלא על בדיקות שמיועדות להתחקות אחר הגורמים לדלקת במיוחד במקרים בהם מדובר על דלקת חוזרת ונשנית. כך למשל ישנם מומים מסוימים שעלולים לגרום לדלקת כרונית בדרכי השתן כמו רפלוקס של דרכי השתן או הגדלת אגן הכליה.

בדיקות הדימות עליהן ימליץ הנפרולוג יכולות להיות צילום רנטגן של דרכי השתן, בדיקת אולטרסאונד של דרכי השתן או בדיקה שנקראת VCUG.

בדיקה מיוחדת שמטרתה להעריך את מידת הנזק הכלייתי שמבוצעת לרוב במקרים בהם מאבחנים כי הגורם לדלקות החוזרות ונשנות הוא רפלוקס של דרכי השתן נקראת DSMA (בדיקת מיפוי כליות). בדיקה זו מאפשרת לבדוק האם התרחשה הצטלקות של הכליה בעקבות הדלקות או לא.

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3972332
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!