סרטן הערמונית

טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן !

על סרטן הערמונית
על סרטן הערמונית

הערמונית היא בלוטה שמשתייכת למערכת המין הגברית. הערמונית מסייעת בייצור של נוזל הזרע ובהכלה שלו וגודלה בגבר הבוגר מגיע לשלושה ס"מ (משקלה כעשרים גרם בלבד).

היא ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן ומקיפה חלק מהשופכה דרכה עובר השתן מהשלפוחית של השתן לפתח השופכה. בשל המיקום של הערמונית כל פתולוגיה שמתרחשת בה עלולה להוביל לבעיות שונות במתן שתן.

בלוטת הערמונית מורכבת למעשה מבלוטות קטנות שתפקידן להפיק כעשרים אחוז מנוזל הזרע שמופרש בזמן פליטת הזרע.

במקרים של סרטן הערמונית התאים שמרכיבים את הבלוטות שמרכיבות את הערמונית הופכים לממאירים ועלולים לשלוח לגרורות לאיברי גוף שונים.

מה היא השכיחות של המחלה?

מאחר ולנשים אין בלוטת ערמונית הרי שמדובר על מחלה שפוגעת אך ורק בגברים. סרטן הערמונית הוא סרטן נפוץ ביותר כשלמעשה חמישים אחוז מהגברים מעל גיל שבעים יחלו בו וכמעט כל הגברים מעל גיל תשעים סובלים ממנו.

בארצות הברית זהו סוג הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים ומהווה את גורם התמותה המוביל (הסרטני) לאחר מחלת סרטן הריאות. מדי שנה מאובחנים באנגליה שלושים וחמישה אלף גברים ועשרת אלפים גברים נפטרים כתוצאה מסרטן הערמונית באנגליה לבדה.

במדינת ישראל נכון לשנת 2013 אובחנו 2557 גברים לראשונה כחולים בסרטן הערמונית. יחסית לשיעורי המחלה בעשרים מדינות אירופאיות ישראל נמצאת במקום טוב בתחתית הטבלה לצד מדינות אחרות בהן הסרטן מופיע בשכיחות נמוכה יחסית כמו ספרד ואיטליה למשל.

התסמינים של סרטן הערמונית

לרוע המזל עד לשלב מתקדם של המחלה סרטן הערמונית לא גורם לשום הסתמנות קלינית. לפיכך פעמים רבות הוא מתגלה בעקבות בדיקה שגרתית. עם זאת, במקרים מסוימים ייתכנו בכל זאת תסמינים שמזכירים מאוד את התסמינים האופייניים למצבים בהם מתרחשת הגדלה שפירה של הערמונית.

התסמינים האלו יכולים לכלול נוכחות של דם בשתן, כאב בזמן הטלת השתן, הטלת שתן באופן תדיר מהרגיל, קושי בהשתנה או קושי בשמירה על זרם השתן ועוד.

בנוסף לתסמינים שקשורים לדרכי השתן הרי שהסרטן יכול להשפיע גם על התפקוד המיני. כך למשל סרטן בערמונית יכול להוביל לכאבים בזמן פליטת זרע, קושי בפליטת זרע, קושי בהשגת זקפה או בשמירה על זקפה ועוד.

הקשר בין סרטן הערמונית לדלקת בשתן

יחסי הגומלין בין דלקת בשתן לסרטן הערמונית מסועפים ומורכבים. ראשית התסמינים של שתי המחלות דומים מאוד ועל כן ישנה חשיבות עליונה לבצע אבחנה מבדלת בכל מקרה שבו מופיעים התסמינים האופייניים. בנוסף לכך ישנן בדיקות שונות כמו בדיקת PSA בדם שהתוצאות החריגות שלהן יכולות לנבוע כתוצאה משתי המחלות וגם כאן מן הסתם מדובר על עילה לביצוע בירור מקיף ונרחב.

מעבר לכך במקרים בהם הערמונית מוגדלת בין אם באופן ממאיר ובין אם באופן שפיר, הרי שחסימת דרכי השתן עלולה להוביל לאצירת שתן.

אצירת שתן בדגש על אצירת שתן כרונית מעלה מאוד את הסיכון לחלות בדלקת בדרכי השתן. הדבר נכון לגבי נשים בהיריון שבהן מתרחשת האצירה על רקע הרחם המתרחב והן עבור גברים שסובלים מהגדלה של הערמונית.

בנוסף לכל האמור לעיל אחד מגורמי הסיכון לדלקות בדרכי השתן הוא מגוון הטיפולים שמיועדים עבור מחלת הסרטן. במקרים מסוימים בהם בוחר הרופא המטפל לבצע הקרנות וטיפולי כימותרפיה הרי שהחולה יכול לסבול כתוצאה מכך גם מדלקת בדרכי השתן.

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3972332
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!