פרוביוטיקה מסייעת לריפוי דלקת בשתן?

טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן !

פרוביוטיקה ודלקת בשתן
פרוביוטיקה ודלקת בשתן

דלקת בדרכי השתן או דלקת בשתן היא מחלה שנגרמת בעקבות זיהום חיידקי. ישנם חיידקים רבים שמשגשגים במעיים המסייעים לבריאות האדם ולפעולת העיכול אך כאשר חיידקים אלו חודרים לדרכי השתן הם יכולים לעורר תגובה דלקתית.

המחלה מופיעה בשכיחות גבוהה מאוד בעיקר בקרב ילדות ונשים כיוון שפתח השופכה הנשי ממוקם בסמיכות גדולה לפי הטבעת ממנו נודדים החיידקים לפתח השופכה ומפתח השופכה עושים את דרכם במעלה דרכי השתן.

האטיולוגיה של המחלה

המחלה נגרמת כפי שציינו בעקבות זיהום חיידקי כשבשמונים אחוז מהחולים מדובר על זיהום של חיידקי מעיים בשם E-Coli.

החיידקים יכולים לחדור דרך פתח השופכה לאחר ניגוב של הישבן מכיוון פי הטבעת לכיוון הנרתיק, לאחר קיום יחסי מין אך גם יכולים לחדור ללא כל סיוע בעקבות חוסר הקפדה על היגיינה ובעקבות מבנה אנטומי מסוים שבו פי הטבעת ממוקם בסמיכות רבה מהרגיל לפתח השופכה.

כמו כן המחלה יכולה להתרחש בגברים רבים כתוצאה מקיום של בלוטת ערמונית מוגדלת שחוסמת את דרכי השתן ומאפשרת לחיידקים לשגשג.

גברים שאינם נימולים נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות במחלה והדבר נכון גם לגבי נשים שלהן פרטנרים מיניים רבים.

פרוביוטיקה

פרוביוטיקה היא הגדרת מטריה לתוספי מזון ולמזונות שונים שמכילים חיידקים ידידותיים שתורמים לאיזון המיקרופלורה במעי.

החיידקים המוספים במזון משפרים את פעילות מערכת העיכול, מחזקים את מערכת החיסון ומסייעים במניעת זיהומים רבים.

במחקרים רבים נמצא כי שימוש קבוע בפרוביוטיקה מסייע במגוון של מחלות חורף, במקרים של שלשולים וכן במקרים של זיהומים משניים לטיפול באנטיביוטיקה.

הקשר בין פרוביוטיקה לאנטיביוטיקה

כאשר האדם צורך תרופות אנטיביוטיות, הרי שמלבד לפגוע באוכלוסיית החיידקים המזיקים, הוא תורם גם לפגיעה באוכלוסיית החיידקים החיוביים שנמצאים במערכת העיכול כמו גם במערכת המין הנשית.

אי לכך, כיום ההמלצה הגורפת מפי מומחים היא שבכל מצב שבו האדם לוקח אנטיביוטיקה, עליו לצרוך פרוביוטיקה על מנת שלא לסבול מזיהום משני לאנטיביוטיקה.

מה הקשר בין פרוביוטיקה לדלקת בדרכי השתן?

הקשר בין פרוביוטיקה לדלקת בדרכי השתן נמצא במחקר אינטנסיבי ביותר בשנים האחרונות. נכון לכתיבת שורות אלה נראה כי מתן של תכשירים פרוביוטיים דרך הנרתיק לנשים שסבלו מתדירות גבוהה של דלקות בדרכי השתן הביא לירידה משמעותית בסיכון לחלות במחלה.

בנוסף לכך נמצא כי נשים שצורכות פרוביוטיקה באופן קבוע נמצאות בסיכון מופחת לסבול מדלקת בדרכי השתן.

חשוב לציין כי נטילה של פרוביוטיקה אמנם מפחיתה את הנזקים של האנטיביוטיקה אך בכל מקרה אין לוותר על הטיפול האנטיביוטי כאשר סובלים מדלקת בדרכי השתן ובכל מקרה חשוב להיוועץ עם הרופא המטפל לגבי סוג הפרוביוטיקה המומלץ וכן לגבי המינון המתאים.

הטיפול הקונבנציונאלי במחלה

מאחר והמחלה נגרמת בעקבות זיהום חיידקי, הרי שהטיפול הרפואי הקונבנציונאלי מתבסס על מתן של תכשירים אנטיביוטיים. לרוב מדובר על תרופות שניתנות דרך הפה אבל במקרים בהם הזיהום חמור ועיקש במיוחד, התכשירים ניתנים דרך הווריד.

בנוסף לכך הטיפול הקונבנציונאלי כולל שימוש בתרופות להורדת החום במידה וקיים חום וכן מיועדים להביא להקלה בחומרת התסמינים בדגש על הפחתת הצריבה בעת הטלת שתן.

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן

המרכז לטיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון דלקת בדרכי השתן. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:

072-3972332
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!